Oliver Daemen jest synem Joesa Daemena – dyrektora generalnego Somerset Capital Partners, firmy inwestycyjnej z Holandii. Bilet na https://www.focus.pl/artykul/jeff-bezos-w-zalodze-historycznego-lotu-blue-origin-podano-date-startu został wystawiony na licytacji, a Daemen Senior zajął w niej drugie miejsce.
Najwyższa oferta wynosiła 28 mln dolarów (ponad 100 mln zł), ale zwycięzca był zmuszony zrezygnować z udziału w inauguracyjnym locie z powodu „konfliktów w harmonogramie” – podało Blue Origin w komunikacie prasowym. W związku z tym zwycięzca aukcji poleci kolejnym lotem w dogodnym dla siebie terminie, a miejsce w pierwszej załodze – obok braci Bezosów – zajmie Oliver. Firma nie ujawniła, ile Daemen zapłacił za bilet syna.
– Jestem bardzo podekscytowany lotem w kosmos i tym, że będę mógł doświadczyć zerowej grawitacji. Marzyłem o tym przez całe życie, a ponieważ mam 18 lat, zostanę najmłodszym astronautą w historii – powiedział Oliver.
Oliver jest już w drodze do Teksasu, skąd we wtorek 20 lipca ma wystartować pierwszy załogowy lot New Shepard. Nastolatek przed kilkoma miesiącami ukończył szkołę średnią i wkrótce zamierza rozpocząć studia z fizyki i zarządzania innowacjami na Uniwersytecie w Utrechcie. Obecnie korzysta z przerwy w edukacji, żeby uzyskać licencję pilota.
Pierwszy lot turystyczny Blue Origin z podwójnym rekordem
Po ogłoszeniu zwycięzcy kosmicznej aukcji mamy już pełen skład pierwszej załogi New Shepard i jest to skład rekordowy. Obok Jeffa i Marka Bezosów znajdą się w nim bowiem 18-letni Oliver – który będzie najmłodszym człowiekiem w kosmosie – oraz pionierka lotnictwa i była pilotka 82-letnia Wally Funk, która ma szansę stać się najstarszą osobą, która poleciała w kosmos.
Funk pobije rekord astronauty https://www.focus.pl/artykul/czym-sie-wslawil-john-glenn, który w 1998 roku podróżował na pokładzie promu kosmicznego Discovery mając 77 lat. Z kolei Daemen Junior pobije rekord ustanowiony 1961 roku przez rosyjskiego kosmonautę https://www.focus.pl/artykul/jurij-gagarin-bohater-z-lapanki, który okrążył Ziemię, kiedy miał 25 lat.
Wally Funk jest jedną z 13 absolwentek historycznego programu Women in Space, który w latach 60. XX wieku wprowadził szkolenia dla przyszłych astronautek, poddając je takim samym testom, jak mężczyzn. NASA nigdy jednak nie rozważała wysłania tych kobiet w kosmos, dlatego Funk nie opuściła Ziemi. Cała jej kariera była związana z lotnictwem.
Bezos przekazuje setki milionów dolarów na fundacje i badania
Firma Blue Origin poinformowała, że pieniądze z licytacji biletów na pierwsze loty zostaną przekazane założonej przez Jeffa Bezosa fundacji Club for the Future. Fundacja natomiast zobowiązała się do przekazania wsparcia w wysokości 1 mln dolarów każdej z 19 wybranych organizacji non-profit, które prowadzą lub współfinansują badania związane z kosmosem.
Co więcej, https://www.focus.pl/artykul/najbogatszy-czlowiek-swiata-kim-jest-i-jak-zdobyl-swoj-majatek ma przekazać aż 200 mln dolarów na kompleks muzeów Smithsonian Institution – poinformowała instytucja. To największa darowizna na rzecz Smithsonian od czasu daru założycielskiego Jamesa Smithsona w 1846 roku.
– Smithsonian odgrywa kluczową rolę w rozpalaniu wyobraźni naszych przyszłych budowniczych i marzycieli. Każde dziecko rodzi się z wielkim potencjałem, a ta instytucja daje inspirację, która go uwalnia. Mój romans z nauką, wynalazkami i kosmosem zaczął się właśnie od tego i mam nadzieję, że ten prezent pomoże innym – powiedział Bezos.
„Smithsonian Institution to największy na świecie kompleks muzealno-edukacyjny i badawczy” – czytamy na stronie internetowej. Władze instytucji zapowiedziały, że gigantyczna darowizna zostanie podzielona. 70 mln dolarów zostanie przeznaczonych na renowację Narodowego Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, a 130 milionów – na utworzenie nowego centrum edukacyjnego w National Mall w Waszyngtonie. To nowe muzeum zostanie nazwane „Centrum edukacji Bezos”, aby upamiętnić fundatora.
Start kapsuły Blue Origin zaplanowano na 20 lipca
Pierwszy start załogowej kapsuły New Shepard (nazwanej tak na cześć astronauty https://www.focus.pl/artykul/alan-shepard-biografia-osiagniecia-i-ciekawostki-o-amerykanskim-astronaucie, który jako pierwszy Amerykanin poleciał w kosmos dokładnie 60 lat temu) zaplanowano na wtorek, 20 lipca, w 52. rocznicę pierwszego lądowania na Księżycu.
Wydarzenie następuje po pierwszym udanym załogowym locie testowym Unity 22 – statku należącego do https://www.focus.pl/artykul/rozpoczal-sie-wyscig-w-kosmos-richard-branson-poleci-juz-11-lipca-zeby-ubiec-jeffa-bezosa. Richard Branson, miliarder i założyciel Virgin Group, odbył pionierski lot w niedzielę 11 lipca. Dotarł jednak tylko na wysokość 85 km, podczas gdy pułap New Shepard to 100 km, czyli umowna granica atmosfery i przestrzeni pozaziemskiej.
Start New Shepard będzie transmitowany od godziny 7.30 EDT (13.30 naszego czasu) na BlueOrigin.com i Space.com. Sam start zaplanowano na 9.00 EDT (15.00 w Polsce), ale może się przesunąć z powodu pogody lub czynników technicznych. Aktualizacje misji będą dostępne przez cały dzień za pośrednictwem @BlueOrigin na Twitterze.
Lot New Shepard ma trwać 11 minut, a po wylądowaniu pasażerowie spotkają się z widzami online, aby opowiedzieć o swoich wrażeniach z lotu. Wtorkowy lot ma zapoczątkować erę komercyjnych lotów suborbitalnych.
Źródła: Live Science, Space.com.