Jesteś szczupły, lubisz koty i bałagan? 17 (nieoczywistych) oznak inteligencji

Ludzie głupi mają tendencję do przeceniania swoich kompetencji, podczas gdy mądrzejsi często się nie doceniają lub nawet sami poniżają. Sam Szekspir już pisał: “Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje.” Na podparcie tezy mamy 17 dowodów.
Jesteś szczupły, lubisz koty i bałagan? 17 (nieoczywistych) oznak inteligencji

Temat badali między innymi psycholodzy David Dunning oraz Justin Kruger z badania uczelni Cornell University. Opisany przez nich fenomen dostał nawet swoją nazwę: „efekt Dunninga-Krugera”. Zatem jeśli nie jesteś pewien swojej intelektualnej siły, to może być właśnie znak, że posiadasz jej całkiem sporo. Rozumiesz własne ograniczenia. 

Oto kilka z pozoru niepozornych oznak, które mogą wskazywać na intelekt.

1. Brałeś lekcje muzyki

Badania pokazują, że muzyka pozwala dziecięcemu umysłowi rozwijać się na kilka sposobów. W 2011 odkryto, że wyniki testów na inteligencję werbalną u cztero, pięcio i sześciolatków wzrosły już po pierwszym miesiącu nauki muzyki. 

Badania z 2004 roku przeprowadzone przez Glenna Schellenberga pokazały, że sześciolatki, które przez 9 miesięcy chodziły na lekcje gry na klawiszach lub śpiewu miały wyższe wyniki w testach IQ niż dzieci, które w tym czasie chodziły na zajęcia teatralne lub na żadne. 

W 2013 roku natomiast ten sam naukowiec zauważył, że dzieci z najlepszymi wynikami były najbardziej chętne do rozpoczęcia nauki muzyki. Muzyczna edukacja zatem może poprawić już dobrze działające umiejętności poznawcze. 

2. Jesteś najstarszy 

Starsze rodzeństwo jest zwykle inteligentniejsze i wcale nie jest to tylko kwestia genów. 

Zespół norweskich epidemiologów w 2007 roku użył zebranych przez wojsko danych by powiązać porządek urodzenia, zdrowie oraz IQ około 250 tysięcy osiemnastoletnich i dziewiętnastoletnich mężczyzn urodzonych w latach 1967-76. Pierworodni średnio mieli 103 punkty, drudzy 100, a trzeci 99.

„Ta różnica nie wiązała się z psychologicznymi stosunkami rodziców z dziećmi ani czynnikami biologicznymi” – donosił New York Times na temat badań. Pierworodni zdają się także odnosić więcej sukcesów zawodowych i osobistych niż drugie i trzecie dzieci. 

3. Jesteś szczupły

Badanie z 2006 roku, przeprowadzone na 2 200 dorosłych w ciągu pięciu lat pokazało, że im więcej mamy w talii, tym gorsze są umiejętności poznawcze. 

W tym samym roku opublikowano także wyniki innego badania, przeprowadzonego na jedenastolatkach. Te z nich, które miały niższe wyniki w ustnych i pisemnych testach w wieku 11 lat, w wieku około czterdziestu cierpiały na otyłość. Wedle badania inteligentniejsze dzieci lepiej radziły sobie na ścieżce edukacji i kariery, otrzymały lepszą pracę i status, co pozwoliło im lepiej dbać o formę i zdrowie. 

Inne, znacznie świeższe badanie wykazuje powiązanie między niższym IQ i wyższym BMI. Naukowcy dodają tu jednak, że bardzo znaczące są czynniki środowiskowe i socjoekonomiczne. 

4. Masz kota 

Przeprowadzone na 600 studentach badanie z 2014 roku pokazało, że choć określający siebie mianem „psiarzy” byli znacznie bardziej kontaktowi niż „kociarze, to ci drudzy przebijali ich pod względem umiejętności poznawczych. 

 

5. Karmiono cię piersią

W 2007 roku opublikowano wyniki badań wykazujące związek między karmieniem w ten sposób noworodków i ich późniejszym intelektualnym potencjałem. W dwóch badaniach przyjrzano się trzem tysiącom dzieci z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Spośród tej grupy dzieci karmione piersią na początku życia, osiągały wyższe wyniki na testach IQ, ale nie wszystkie. Kluczowa okazała się u nich obecność pewnej konkretnej wariacji genu FADS2. Obecność tego genu jest podobna u dzieci karmionych i niekarmionych piersią. 

Dokładne rozpoznanie tego jak działa relacja genu, karmienia piersią i inteligencji pozostaje zagadką i zadaniem dla kolejnych badań. 

6. Zdarza ci się „eksperymentować” z substancjami psychoaktywnymi 

W 2012 zbadano IQ 6 tysięcy Brytyjczyków urodzonych w 1958 roku, w jaki sposób różni się ich IQ w zależności od ich relacji z używkami. 

– W badaniu na dużej populacji IQ w wieku 11 lat było powiązane z większym prawdopodobieństwem używania nielegalnych narkotyków 31 lat później – ogłosili James W. White, Catharine R. Gale oraz David Batty. W konkluzji badania piszą także, że wysokie IQ w dzieciństwie może wiązać się z ryzykiem zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmiertelnych, takich jak nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych w okresie dorosłości. 

Nie, wysoka inteligencja nie sprawia, że branie narkotyków, czy picie alkoholu ponad miarę staje się bezpieczne. Nigdy nie jest. 

7. Jesteś leworęczny

W dawnych czasach leworęczność wiązano z przekleństwem, diabłem, inklinacjami do zła, zbrodni i tak dalej. Oczywiście nie musimy już dziś tłumaczyć, że nie ma to nic wspólnego ze Złym. Znacznie nowsze badania mówią o tym, że mańkuci, przynajmniej u mężczyzn, wykazują większą kreatywność i poczucie logiki. 

W tekście z New Yorkera z 1995 roku reporterka Maria Konnikova pisze o tym, że leworęczni znacznie lepiej sobie radzili na testach rozbieżności. Znacznie łatwiej potrafili łączyć dwa znane powszechnie przedmioty by stworzyć coś zupełnie nowego: na przykład puszkę i metalowy pręt by stworzyć domek dla ptaków. Byli także znacznie skuteczniejsi w tworzeniu list i kategoryzowaniu pojęć. 

8. Jesteś wysoki

Ogłoszone w 2008 roku badanie z Princeton wzięło pod lupę tysiące ludzi. Wynik? Wyżsi mieli znacznie lepsze wyniki w testach IQ jako dzieci i lepiej zarabiali jako dorośli. 

Badacze napisali w podsumowaniu: „Już od 3 roku życia – zanim rozpocznie się szkoda – przez całe dzieciństwo, wyższe dzieci radzą sobie znacznie lepiej na testach poznawczych.”

 

9. Regularnie pijesz alkohol

Nie, znów to musimy powiedzieć, nie promujemy tutaj i nie zachęcamy do konsumpcji. Badania jednak pokazują naprawdę interesującą prawdę. 

Psycholog ewolucyjny Satoshi Kanazawa ze swoim zespołem badawczym zauważył, że zarówno wśród dorosłych Brytyjczyków jak i Amerykanów, którzy mieli wyższe wyniki na testach IQ większość piła więcej alkoholu w swoim okresie nastoletnim. Ci z gorszymi wynikami pili mniej. 

10. Wcześniej nauczyłeś się czytać

Badania 2 000 par identycznych bliźniąt w Wielkiej Brytanii pokazały bardzo ciekawy wynik: jeśli jedno z rodzeństwa szybciej uczyło się czytać, jednocześnie radziło sobie lepiej na testach umiejętności kognitywnych. 

Autorzy badania sugerują, że umiejętność czytania we wczesnym wieku zwiększa zarówno werbalne jak i niewerbalne umiejętności. 

11. Dużo się martwisz

Na ten temat istnieje sporo badań, wszystkie wskazują na to, że osoby inteligentniejsze wykazują tendencję do częstszych obaw i zmartwień. 

Opublikowane w Psychology Today badanie Edwarda Selby’ego na przykład polegało na sprawdzeniu z pomocą kwestionariusza 126 młodych osób. Pytano ich o codzienne zmartwienia oraz o to jak często się denerwują. 

Wyniki pokazały, że częściej zamartwiający się mieli znacznie wyższą inteligencję werbalną, a beztroscy lepiej radzili sobie w zakresie inteligencji niewerbalnej. 

12. Jesteś zabawny

400 studentów psychologii wzięło udział w jednym z testów inteligencji. Mierzono ich abstrakcyjne rozumowanie i werbalną inteligencję. Następnie zostali poproszeni o przygotowanie podpisów pod satyrycznymi rysunkami z New Yorkera. Ich propozycje oceniane były przez niezależne grono. Studenci o wyższej inteligencji znacznie lepiej poradzili sobie ze stworzeniem czegoś błyskotliwego. 

 

13. Jesteś ciekawski

Psycholog biznesu Tomas Chamorro-Premuzi z Uniwersytetu w Londynie napisał swego czasu tekst do Harvard Business Rebiew, w którym poruszył temat ciekawości ludzkiej. Porównał ją do głodu, jednak nie jedzenia, a wiedzy, nowych informacji. 

Podkreślając wagę CQ (inteligencja kreatywna) napisał: „nie została tak dokładnie zbadana jak EQ (empatia) oraz IQ (inteligencja ogólna), ale istnieją dowody na to, że jest równie ważna.” 

Osoby z wyższym współczynnikiem CQ, według Chamorro-Premuziego są znacznie bardziej tolerancyjne, a ich styl myślenia subtelny i skomplikowany. Oprócz tego wysokie CQ pozwala na zgromadzenie większej wiedzy, szczególnie w rejonach edukacji gdzie ważna jest forma: w sztuce i naukowych dyscyplinach. IQ w porównaniu do niej to po prostu mierzenie mocy mózgu, podobne do „intelektualnych koni mechanicznych”. 

14. Jesteś bałaganiarzem

Psychological Science opublikowało badanie Kathleen Vohs, badaczki z  University of Minnesota Carlson School of Management, w którym 48 uczestników miało wymyślić nietypowe zastosowanie dla piłeczki do ping ponga. 24 osoby pracujące w uporządkowanych przestrzeniach opracowały znacznie mniej koncepcji niż druga połowa, pracująca w nieładzie. 

Więc odpowiadając na zarzuty bałaganiarstwa zawsze możecie powiedzieć, że wzmacniacie swoją kreatywność. 

15. Nie uprawiałeś seksu aż do czasu ukończenia szkoły średniej

Uczniowie szkół ponadpodstawowych o wyższym IQ znacznie częściej pozostawali dłużej dziewicami i prawiczkami. Sprawdzili to badacze z University of North Carolina Chapel Hill. Badanie wykonano na 12 tysiącach nastolatków. 

Nie chodzi jednak tylko o seks, bo ci z wyższym IQ znacznie później zaczynali nawet się całować, czy trzymać za ręce z partnerem/partnerką. 

Naukowy blog Gene Espression, chcąc to wyjaśnić, podał jako potencjalny powód to, że osoby inteligentne mają mniejszy popęd płciowy, większą obawę przed ryzykiem, albo po prostu słabiej sobie radzą w poszukiwaniach partnera/partnerki. 

16. Jesteś nocnym markiem

Badanie opublikowane w  The Official Journal of the International Society for the Study of Individual Differences pokazało, że ranne ptaszki przegrywają z nocnymi markami pod względem intelektu. Jednym z dowodów jest także to, że w przeszłości ludzie wykazywali znacznie mniej nocnych aktywności i wraz z rozwojem IQ coraz częściej zmieniali swój rytm. 

 

17. Nie zawsze musisz się tak bardzo starać

Nie, nie znaczy to, że leniwi są mądrzejsi. Chodzi o to, że po prostu inteligentni nie zawsze muszą na siłę walczyć o budowanie swoich umiejętności – przynajmniej na pewnych polach. 

Psycholodzy David Hambrick oraz Elizabeth Meinz, powołując się na badanie Vanderbilt University przekonują, ze najinteligentniejsi często nie stają nawet do wyścigu. 

Badanie wzięło uwagę 2 tysiące osób, który zdały test SAT w wieku 13 lat na najwyższych notach. Ci, którzy mieli najwyższe wyniki (99,9%) w porównaniu z tymi co osiągnęli 99,1% z większą łatwością robili w przyszłości doktoraty, zastrzegali patenty, publikowali teksty. Naukowcy stwierdzili, że wrodzonej inteligencji nie da się we wszystkich przypadkach zastąpić nawet najbardziej wzmożoną pracą. Po prostu trzeba się takim urodzić. 

Na koniec – coś od autora.

Nie mogę sobie przypisać większości z wyżej wymienionych cech. Może jedną, góra dwie, a jednak piszę ten tekst (jak i wiele innych codziennie na Focus.pl) i mogę pracować śledząc poczynania naukowców oraz starając się je zrozumieć. Pochwała głupoty? Niekoniecznie. Nie warto szukać w sobie na siłę wcielenia Alberta Einsteina czy Nicoli Tesli. https://www.focus.pl/artykul/oto-najmadrzejsze-rasy-psow-ranking-canine-psychologist Jeśli, podobnie jak ja, nie znaleźliście większości wyżej wymienionych cech u siebie – nie ma się czym martwić, bo IQ może czaić się zupełnie gdzie indziej. Poza tym jest jeszcze EQ, CQ i wiele innych „Q”, których nie da się przeliczyć i zmierzyć. 

Źródło: Science Alert