Wpływ na nie ma również zaśmiecanie planety, które odbywa się na masową skalę. Najlepszym tego dowodem są całe tony śmieci wypełniające po brzegi nie tylko pola i lasy, ale też morza i oceany. Szczególnie niebezpieczny jest jeden ich rodzaj – mikroplastik, który – jak się okazuje – swobodnie przedostaje się nie tylko do ekosystemów, ale też ludzkiego organizmu. Czym jest i jak powstaje mikroplastik?
W morzu śmieci
Zdjęcia ogromnych ilości śmieci dryfujących na powierzchni oceanów co jakiś czas obiegają media, wzbudzając spore poruszenie w opinii publicznej. Niestety owo poruszenie bardzo szybko mija, nie wywołując żadnych konkretnych działań mających na celu ograniczenie emisji tak dużych ilości śmieci. W morzach i oceanach poza przeróżnego rodzaju odpadkami widocznymi gołym okiem unoszą się też znacznie mniejsze drobinki, które powstają na skutek rozpadu większych śmieci wykonanych z plastiku i tworzyw sztucznych. To mikroplastik.
Tworzą go cząsteczki powstałe z większych śmieci, ale nie tylko. Drobinki mikroplastiku dostają się do wody także podczas zmywania naczyń, prania odzieży, a nawet stosowanie niektórych kosmetyków. Są na tyle drobne, że oczyszczalnie ścieków nie są w stanie ich wyłapać, dlatego w konsekwencji przedostają się do ekosystemu wodnego.
Mikroplastik znajduje się również w powietrzu i w glebie, do której trafia w wyniku rozpadu różnego rodzaju śmieci wyrzucanych do przydrożnych rowów, lasów oraz pól i łąk. Można więc śmiało powiedzieć, że produkuje go każdy z nas i jest on niemal wszędzie. Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że mikroplastik może przedostać się do organizmu człowieka. Choć jeszcze nie do końca wiadomo, jakie konsekwencje dla zdrowia może wywołać jego obecność w organizmie, z pewnością stanowi ona realne zagrożenie.
Czas na zmiany
Choć zanieczyszczenie środowiska ma zasięg globalny, zmiany w zakresie jego ochrony należy rozpocząć od zmian lokalnych, a nawet indywidualnych. Aby ograniczyć ilość mikroplastiku w ekosystemach, należy zacząć od zmiany własnych nawyków, zarówno tych konsumenckich, jak i kosmetycznych. Większa świadomość tego, co kupujemy, jak wykorzystujemy odzież i kosmetyki, pozwoli wypracować zmianę nawyków na takie, które pomogą chronić środowisko naturalne.
Jednym z najbardziej istotnych jest ograniczenie używania plastikowych opakowań. Warto wybierać produkty, w których zostały one zastąpione opakowaniami papierowymi lub szklanymi. Uwagę należy też zwrócić na to, ile odzieży kupujemy, jak często ją wymieniamy i pierzemy. Czasami warto dać ubraniom szansę na nowe życie, dbając w ten sposób o środowisko, a przy okazji również domowy budżet. Każdy świadomy wybór to bowiem krok w dobrą stronę i nadzieja na lepsze jutro.