Z przeprowadzonego przez Huawei CBG Polska badania wynika, że 55% Polaków uważa malowanie za czynność odprężającą. Jednak zagłębiając się dalej w odpowiedzi, zobaczymy, że za tą wiedzą nie idzie praktyczne korzystanie z tej formy aktywności. Wiele osób wyznaje jednak, że zaczęłoby rysować, gdyby nie wymagało to specjalnych umiejętności (31%), gdyby obniżało poziom stresu (20%) lub gdyby wzbudzało pozytywne emocje (21%). Dlatego warto zainteresować się arteterapią, która oferuje przestrzeń do wyrażania emocji i stanowi skuteczne narzędzie w walce ze stresem.
Arteterapia to metoda wspierająca zdrowie psychiczne, wykorzystująca sztukę do regulowania emocji i lepszego zrozumienia siebie. Nie wymaga ona talentu ani specjalnych umiejętności, liczy się jedynie chęć wyrażenia siebie poprzez twórczość. Jest to więc odpowiedź na potrzeby, ale też obawy Polaków związane z brakiem talentu czy specjalnych umiejętności w kierunku malowania, czy rysowania.
Twórczość i kreatywność to cechy, które może rozwijać każdy, dlatego arteterapia jest dla wszystkich. Systematyczne tworzenie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi, silnymi emocjami, a każdy kolejny obraz będzie uwidaczniał zmiany, jakie w procesie terapii zachodzą u autora dzieła. Profesjonalne sesje arteterapii są przestrzenią, gdzie poprzez sztukę możemy spotkać się sami ze sobą, rozpoznać i nazwać to co się w nas obecnie dzieje. Nie potrzebujemy wielkiego talentu ani doświadczenia – kropkę i kreskę potrafi narysować każdy. Dodajmy do tego kolor, tło, jakieś dodatkowe elementy i już może wyjść z tego obraz, który powie nam coś o nas samych – podkreśla Anna Sikorska, arteterapeutka.
Regularne tworzenie pomaga w obniżaniu napięcia, odreagowywaniu stresu i regulowaniu emocji. Aktywność artystyczna obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, a także angażuje obie półkule mózgu, co sprzyja rozwojowi poznawczemu. Arteterapia wspiera też zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Z dobroczynnych właściwości arteterapii można korzystać zarówno w domu, jak i podczas profesjonalnych sesji z terapeutą. W przypadku przytłaczających problemów, konsultacja ze specjalistą może okazać się szczególnie pomocna.
Warsztaty arteterapii z tabletami Huawei
Tak naprawdę, by móc tworzyć, nie musimy nawet sięgać po kartkę i ołówek, bo możemy w tym celu wykorzystać technologię. Pokazała to firma Huawei podczas zorganizowanych pod koniec października warsztatów arteterapeutycznych. Podczas nich uczestnicy mogli uwolnić swój potencjał twórczy używając do tego najnowszych tabletów Huawei MatePad Pro 12.2” PaperMatte Edition. Chociaż tablety kojarzą nam się często z pracą albo nauką, w tym wypadku pokazano, jak technologia może wspierać kreatywność i redukcję stresu. Rysowanie na tablecie to prosta i dostępna forma ekspresji dla każdego, niezależnie od umiejętności.
Badania wykazują, że większość z nas ma problemy ze stresem, a jednym ze sposobów radzenia sobie z nim jest sztuka i aktywność twórcza. Dlatego chcemy zachęcić posiadaczy tabletów do rozpoczęcia przygody z rysowaniem. Jest to sposób na wyrażanie siebie i uwolnienie tego, co w nas siedzi. W dodatku rysowanie na tablecie nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności, długich przygotowań czy sprzątania. To wszystko sprawia, że rysowanie na tablecie jest niezmiernie przyjemnym doświadczeniem i może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie – mówi Dorota Rakowska, Marketing Director Huawei CBG Polska.
Parafrazując popularną piosenkę: „rysować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”. Warto więc pozwolić sobie na taką formę relaksu i odpoczynek od stresu, odkrywając kojące właściwości sztuki. Huawei pokazał, że technologia może być przydatna także w tej dziedzinie, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując im możliwość oderwania się od trudów codziennego dnia.