Seria “Przygody z nauką”
Świetnie przyjęta przez dzieci i rodziców seria “Przygody z nauką”, która w przystępny i zabawowy sposób wyjaśnia dzieciom świat nauki, wraca z trzema nowymi tytułami! Podobnie jak “Papier”, “Jajko” i “Cytryna”, “Balon”, “Woda” i “Cukier” przybliżają najmłodszym budowę, skład i właściwości rzeczy, z którymi na co dzień obcują, proponując ciekawe eksperymenty, dzięki którym wiedza sama wchodzi do głowy, a ciekawość świata rośnie.
Pomysłodawczynią serii jest autorka literatury dziecięcej Cécile Jugla, stworzyła “Przygody z nauką” łącząc swoje siły z byłym dyrektorem paryskiego centrum nauki Palais de la Découverte Jackiem Guichardem i ilustratorem opowiadań dla dzieci i dorosłych Laurentem Simonem.
3 eksperymenty, które możesz przeprowadzić w domu ze swoim dzieckiem
- JAK NAPEŁNIĆ BALON POWIETRZEM BEZ DMUCHANIA?
Jak myślicie, ile o świecie może powiedzieć i pokazać nam zwykły balon? Zdziwilibyście się, jak dużo! Jednym z ciekawszych eksperymentów, które proponują autorzy książki “Balon”, jest nadmuchanie balonu bez użycia płuc.
Będziecie potrzebować: już raz nadmuchanego balonu, plastikowej butelki o pojemności 1,5 litra, 4 łyżeczek sody oczyszczonej i octu.
- Do pustej butelki wlejcie ocet – tyle, żeby jego poziom był na wysokości ok. 2 cm od dna butelki.
- Do już wcześniej używanego balonika wsypcie 4 łyżeczki sody oczyszczonej.
- Naciągnijcie balon na ustnik butelki i, potrząsając nim, delikatnie przesypcie sodę do butelki.
- Odczekajcie 10 sekund. W tym czasie balon nadmucha się sam!
Niesamowite, prawda? Dzieje się tak dlatego, że produktem reakcji octu z sodą oczyszczoną jest dwutlenek węgla, który jest gazem, więc może „nadmuchać” Wasz balon.
- JAK STWORZYĆ KOLOROWY PRĄD W MISCE WODY?
Nie wiem jak Wy, ale ja nie pamiętałam ze szkoły, że ciepła woda jest lżejsza od zimnej – Przypomniał mi o tym dopiero bardzo ciekawy eksperyment z książki “Woda”. Jest prosty, ale wychodzi bardzo spektakularnie – koniecznie spróbujcie tego w domu!
Będziecie potrzebować: dużej miski, kubka, zimnej i gorącej wody, barwnika spożywczego w wyrazistym kolorze
- Napełnijcie dużą miskę zimną wodą.
- W samym środku miski delikatnie postawcie kubek z gorąca wodą
- Trzymając rękę dokładnie nad kubkiem, dodajcie do miski 3 krople barwnika spożywczego.
- Gotowe! Podziwiajcie kolorowy wir, który unosi się na powierzchni miski. Gratulacje – właśnie stworzyliście razem ciepły prąd wody!
- JAK TCHNĄĆ ŻYCIE W DROBINKI CUKRU?
Podobnie jak wszystkie pozostałe tytuły z serii “Przygody z nauką”, “Cukier” to pozycja, dzięki której dzieci dostają super frajdę, a rodzice mogą zabłysnąć w ich oczach, serwując młodym ciekawostki, których w tych książeczkach jest całe mnóstwo. Na przykład to, że cukier potrafi być całkiem… żywotny.
Będziecie potrzebować: pół szklanki cukru, małego, płaskiego talerzyka, kawałka plastikowej folii spożywczej
- Wysypcie na talerzyk cienką warstwę cukru, ale na tyle grubą, żeby pokryła całe dno.
- Dokładnie przykrycie talerzyk folią spożywczą, dbając o to, żeby była idealnie naciągnięta.
- Potrzyjcie powierzchnię folii, a kryształki cukru zaczną podskakiwać! Możecie kreślić na niej różne symbole i litery, a podskakujący cukier odtworzy ich kształty.
Właśnie naelektryzowaliście razem cukier. Świetna robota, a to zaledwie mały urywek tego, co oferuje seria “Przygody z nauką”!